مهاجرت به امریکا از طریق ویزا های ازدواج و نامزدی در امریکا به اشکال و روشهای مختلف وجود دارد . 

قبل از اینکه این ویزا ها و شرایط ان را شرح دهم باید بگویم که بعضی از دوستان هنوز در تصور ازدواج های صوری و الکی هستند و فکر می کنند با پرداخت پول به یک شخصی که گرین کارت امریکا را دارد می توانند یک ازدواج جعلی و ظاهری بکنند و بعد به امریکا بروند و سپس جدا شوند و با این کار اقامت امریکا را دریافت کنند . 

این روش به دلایل مختلفی خطرناک ناک و انجام نشدنی است :

۱- این روش قدیمی شده و مامورین اداره مهاجرت امریکا این کلک ها را یاد گرفته اند و شدیدا با ان مخالفت می کنند

۲- این روش در قانون مهاجرت امریکا از ۱۲ سال پیش ؛ جرم ؛ تعریف شده و اگر به دولت امریکا ثابت شود که کسی از پول گرفته تا ازدواج طاهری بکنید و شما را به امریکا بیاورد بر اساس قانون ترافیک انسانی و قاچاق انسان با شما برخورد می شود و زندان و اخراج از امریکا را در پی دارد.

۳-  این روش معمولا یک تا ۲ سال و گاهی تا سه سال طول می کشد. اغلب کسانی که پول می گیرند و این کار را می کنند بعد از ۲ یا ۳ سال شرایط زندگیشون تغییر می کند و یا خسته می شوند به راحتی می توانند پیگیر کار شما در امریکا نباشند و شما اصلا متوجه نمی شوید چرا کار شما قفل شده و پیش نمی رود و به هیج جا هم نمی توانید شکایت کنید.

۴- با توجه به قدیمی شدن این کلک اداره مهاجرت امریکا قوانین سختی برای ویزای نامزدی و ازدواج در امریکا گذاشته است :

به طور مثال اول باید ثابت کنید فردی که در امریکا است واقعا به شما علاقه دارد و سالها است از طریق تلفن و سیستمهای اینترنتی و فیس بوک و یا نامه و فاکس با هم در ارتباط هستنید.

باید نشان دهید چند سالی است با هم در ارتباط هستید

باید با هم چندین عکس در جاهای مختلف از قبل داشته باشید

اگر تازه با هم اشنا شده اید باید حداقل چند سفر مشترک به جای مختلف با هم رفته باشید

از زمان درخواست باید حداقل یکسال نشان دهید که با هم در ارتباط هستید و واقعا عاشق هم دیگر هستید

قسمت سخت این کار زمانی شروع می شود که شخص متقاضی از طریق ویزای نامزی - کی وان به امریکا می اید و یا شخص متقاضی در ایران ازدواج می کند و با ویزای سی ار وان به امریکا می اید!

چرا که در این حالت به عروس خانم و یا اقا داماد ایرانی گرین کارت ۲ ساله می دهند!

توی این دو سال اگر از هم جدا بشوید وارد دردسر جدید و بزرگی شده اید!

در طی این ۲ سال باید با هم زندگی کنید و دائما چک می شوید!

بعد از پایان ۲ سال برای تمدید گرین کارت از شما تمام اطلاعات زندگیتون رو می خواهند و اگر نقصی داشته باشد یا تمدید نمی کنند و یا شرط زمانی براتون می زارند!

شما باید به مامور اداره مهاجرت امریکا نشان دهید در ۲ سال گذشته با هم حساب مشترک داشتید ، سفر کردید ، سینما رفتید !! حتی بلیط سینما را از شما می خواهند !!! با هم بلیط هواپیما خریداری کردید و به سفر رفتید و با هم به رستوران رفته اید و خلاصه عاشق و همسر واقعی بودید !

بنابراین اگر واقعا به دنبال مهاجرت از طریق ازدواج ظاهری - صوری هستید مراقب باشید که از کسانی که به شما ۲۰ تا ۵۰ هزار دلار پیشنهاد می دهند مورد کلاه برداری قرار نگیرید چون نه می توانید شکایت کنید و دستتون هم به هیج جا بند نیست و پرونده خود را نیز خراب می کنید و امریکا رفتن شما به مشکل می خورد . یادتان باشد امریکا کشور اول دنیاست ! از هر نظر ! کلاه گذاشتن سر دولت و زرنگی کردن واسه دولت امریکا یه موضوع خنده دار است . تمام حرکات و اعمال شما در سیستمهای کامپیوتر اداره پلیس فدرال امریکا و اداره مهاجرت ضبط می شود . 


اما اگر واقعا شما عاشق کسی هستید و می خواهید واقعا با او ازدواج کنید و یا بستگانی در امریکا دارید که می خواهید با وی ازدواج کنید تا به گرین کارت امریکا برسید ـ حتی ظاهری ـ می تونید بر اساس شرایطی که در زیر امده اقدام کنید . تاکید من برای انجام ندادن این روش برای کسانی است که از شما پول طلب می کنند . این روش که با پرداخت پول به امریکا بروید و ازدواج ظاهری کنید خطرناک و غیر قانونی است و معمولا کسانی که از این روش می روند پول خود را می بازند. 

اگر فامیلی دارید که این کار را حاضر است حتی ظاهری برای شما انجام بدهد و یا اگر واقعا عاشق کسی هستید و می خواهید واقعا با او زندگی کنید از همین امروز اقدام کنید.

 یک وکیل خوب می تواند به شما برای تهیه مدارک و روند پرونده کمک شایانی بکند . یادتان باشد که در امریکا حتی برای خرید اتومبیل معمولا وکیل گرفته می شود و انجام دادن تمام کارهای اداری با یک وکیل کاملا امری عادی است چون در امریکا قوانین خیلی نکات ظریفی دارد و با نداستن یکی از انها می توانید دچار مشکل شوید . 


اشنایی با ویزای های ازدواج و نامزدی برای امریکا
ویزای نامزدی K1  )K1 VISA ) 

این ویزا برای کسی است که در ایران حضور دارد و شخصی که در امریکا است و گرین کارت دارد می خواهد او را به امریکا بیاورد و با وی ازدواج کند . 

ویزای نامزدی که به آن در طبقه بندی های ویزاهای کشور آمریکا ویزای  K1 VISA گفته میشود مخصوص نامزدان شهروندان آمریکایی میباشد . در واقع صدور این ویزا از سفارت فقط برای اشخاصی میباشد که بتوانند ثابت کنند با یکی از شهروندان آمریکایی نامزد هستند و قصد ازدواج را دارند . پس صدور ویزای K1   یا ویزای نامزدی دارای شرایطی میباشد که عبارتند از :
1-    متقاضی باید شهروند آمریکا باشد 
2-    طرفین ازدواج به لحاظ قانونی مشکل و مانعی برای ازدواج نداشته باشند ( هر دو نفر مجرد باشند). 
3-    طرفین ازدواج باید ثابت کنند که در 2 سال گذشته با همدیگر ارتباط داشته اند و همدیگر را ملاقات کرده اند .
4-     طرفین ازدواج به سن قانونی رسیده باشند .
در صورتی که شرایط بالا مهیا باشد به کسی که نامزد شهروند آمریکایی میباشد ویزای  K1 VISA  تعلق میگیرد . هنگامی که این ویزا صادر میشود شخص باید به کشور آمریکا سفر کند . مدت این ویزا معمولا 90 روز میباشد . و بهتر است که طرفین ازدواج در طی این مدت با هم ازدواج قانونی داشته باشند . بعد از ازدواج قانونی شخص میتواند برا ی اقامت دایم و تابعیت همسر خود از آمریکا اقدام کند .
مساله مهم این هست که وقتی یک شهروند آمریکایی بخواهد همسر قانونی خود را وارد آمریکا کند در این حالت ابتدا باید فرم ای I-130  پر شود و به اداره مهاجرت آمریکا ارسال شود بعد از تایید شدن این فرم باید صبر کنند تا مراحل  بعد از طریق اداره مهاجرت و سفارت آمریکا انجام شود و همسر با گرین کارت وارد آمریکا شود . این پروسه به طور معمول در حدود 1.5  تا 2 سال به طول می انجامد.

اما یک حالت دیگه ای وجود دارد که فردی که در امریکا زندگی می کند به جای اینکه داماد یا عروس به امریکا بخواهد بیاورد تا ازدواج کند ، او خودش به کشور زندگی همسر اینده خود سفر می کند تا انجا ازدواج صورت گیرد و همسر را به خودش به امریکا بیاورد .

 به این نوع ویزا IR1 و CR1 می گویند

مزایای این حالت این است که همسر شخص ساکن امریکا لازم نیست ۱ تا ۲ سال صبر کند بلکه می تواند با همسر خود  بعد از ازدواج به امریکا بیاید . اما باید توجه داشته باشید که این روش هم تابع همان قوانین ۲ سال زندگی مشترک است و در ابتدا فردی که وارد امریکا شده گرین کارت موقت دو ساله می گیرد و به شرط زندگی مشترک و اسناد معتبر می تواند گرین کارت خود را دریافت کند.
برای اینکه بشود ویزای IR1 یا CR1 دریافت کرد اول فردی که در امریکا زندگی می کند باید با مراجعه به محل سکونت همسر خود با وی ازدواج کند . سپس این ازدواج را به سفارت امریکا در دبی - ایروان - تریکه ببرد و ثبت کند چون امریکا در ایران سفارت ندارد .  در چنین حالتی همسر ساکن امریکا می تواند از سفارت امریکا درخواست کند همسر خود را به امریکا ببرد . معمولا اگر مدارک کافی که نشان دهد شما سالها است همسر خود را در ایران می شناسید و واقعا با هم سالهاست که در ارتباط بوده اید و عاشقش هستند و افیسر - مامور سفارت امریکا به رابطه ساختگی شما شک نکند به شما ویزای IR1 یا  CR1 یا   K3 در جا می دهد . اما اگر شک کند همسر ساکن امریکا باید به امریکا مراجعه کند و از انجا درخواست خود را پیگیری کند .
لازم به ذکر است فرق این روش یا روش ویزای نامزی K1 در این است که خیلی طولانی نیست و به شرطی که مدارک روابط احساسی و عشقی شما کافی باشد و فرد متقاضی در امریکا شغل و درامد مناسب داشته باشد کمتر از یکسال همسر ایرانی می تواند با گرین کارت ۲ ساله خود وارد امریکا شود .