ویزای K-1 وK2 و K3 و K3 ویزای ایالات متحده آمریکا برای نامزدی و ازدواج


با انواع ویزای شاخه K اشنا شوید

ویزا های شاخه K اصولا ویزاهای زناشویی هستند و مخصوص افرادی هست که با هم نامزد هستند و یا با یکدیگر ازدواج کرده اند . 

 طبق قانون آمریکا چنانچه یکی از شهروندان آمریکایی با یکی از اتباع کشورهای دیگر ازدواج کند یا نامزد باشد میتواند برای دریافت ویزا و همینطور برای دریافت تابعیت و اقامت همسر خود اقدام کند . البته شرایط برای نامزد و برای همسر قانونی متفاوت میباشد . این ویزاها که به ویزاهای ازدواج و ویزاهای نامزدی معروف است دارای انواع مختلفی میباشد.

در این مقاله قصد داریم که انواع ویزاهایی که به واسطه ازدواج یا نامزدی با یکی از شهروندان آمریکایی را میتوان اخذ کرد را توضیح دهیم . اصطلاحا به این ویزاها ویزای نامزدی و ویزای ازدواج گفته میشود .
ابتدا انواع ویزاهایی که در این زمینه وجود دارد را نام میبریم و سپس هر کدام را به تفصیل توضیح خواهیم داد .


ویزای K1VISA 
ویزای K2 VISA 
ویزای K3 VISA 
ویزای K4  VISA 


ویزای نامزدی K1 )K1 VISA ) 


ویزای نامزدی که به آن در طبقه بندی های ویزاهای کشور آمریکا ویزای K1  VISA گفته میشود مخصوص نامزدان شهروندان آمریکایی میباشد . در واقع صدور این ویزا از سفارت فقط برای اشخاصی میباشد که بتوانند ثابت کنند با یکی از شهروندان آمریکایی نامزد هستند و قصد ازدواج را دارند . پس صدور ویزای K1 یا ویزای نامزدی دارای شرایطی میباشد که عبارتند از :
1- متقاضی باید شهروند آمریکا باشد 
2- طرفین ازدواج به لحاظ قانونی مشکل و مانعی برای ازدواج نداشته باشند ( هر دو نفر مجرد باشند). 
3- طرفین ازدواج باید ثابت کنند که در 2 سال گذشته با همدیگر ارتباط داشته اند و همدیگر را ملاقات کرده اند .
4- طرفین ازدواج به سن قانونی رسیده باشند .
در صورتی که شرایط بالا مهیا باشد به کسی که نامزد شهروند آمریکایی میباشد ویزای K1 (K1 VISA ) تعلق میگیرد . هنگامی که این ویزا صادر میشود شخص باید به کشور آمریکا سفر کند . مدت این ویزا معمولا 90 روز میباشد . و بهتر است که طرفین ازدواج در طی این مدت با هم ازدواج قانونی داشته باشند . بعد از ازدواج قانونی شخص میتواند برا ی اقامت دایم و تابعیت همسر خود از آمریکا اقدام کند .
شخصی که ویزای K1 را دریافت کرده است میتواند بالافاصله بعد از ورود به خاک آمریکا تقاضای کار کند . منظور این است که شخصی که با ویزای K1 به آمریکا وارد میشود اجازه کار تمام وقت را دارد.


ویزای K2) K2 VISA ) 


اگر شخصی که به عنوان نامزد شهروند آمریکایی میباشد و ویزای K1 یا همان ویزای نامزدی را میخواهد دریافت کند ؛ دارای فرزند یا فرزندانی باشد که زیر 21 سال باشند و در ضمن مجرد هم باشند میتواند برای فرزندان خود درخواست ویزا دهد در این صورت ویزایی که به فرزندان تعلق میگیرد ویزای K2 نامیده میشود.
ویزای k3 )k3 visa )

مورد بعدی در این مسئله موقعی هست که یک شهروند آمریکایی بخواهد همسر قانونی خود را وارد آمریکا کند در این حالت ابتدا باید فرم ای I-130 پر شود و به اداره مهاجرت آمریکا ارسال شود بعد از تایید شدن این فرم باید صبر کنند تا مراحل بعد از طریق اداره مهاجرت و سفارت آمریکا انجام شود و همسر با گرین کارت وارد آمریکا شود . این پروسه به طور معمول در حدود 1.5 تا 2 سال به طول می انجامد . در این حالت برای این که شخص بتواند همسر قانونی خود را سریعتر وارد آمریکا نماید اقدام به اخذ ویزای K3 برای همسر خود میکند تا همسر خویش را وارد آمریکا کند و شخص پرونده را در داخل آمریکا تکمیل میکند . در واقع ویزا یk3 آمریکا برای راحتی همسران میباشد که موقعی که منتظر تکمیل پرونده و اخذ گرین کارت میباشند در کنار همدیگر باشند . برای صدور این ویزا در واقع دو شرط موجود است :
1= همسر شهروند آمریکایی بودن
2- هنوز جواب فرم I-130 نیامده باشد .


ویزای k4 )k4 visa ) 

این ویزا مختص فرزندان مجرد و زیر 21 سال همسر میباشد و موقعی که شخصی همسر یک شهروند آمریکایی شده است و قبل از دریافت گرین کارت و اقامت آمریکا میتواند با ویزای k3 وارد آمریکا شود در واقع به ویزایی که به فرزند یا فرزندان همسر تعلق میگیرد ویزای k4 میگویند.اشنایی با شرایط و مراحل ویزای نامزدی و ازدواج
 در ایالات متحده امریکا 

چه کسی برای دیگری می تواند اقدام کند؟

در صورتیکه شما یک شهروند آمریکایی هستید و قصد دارید با یک فرد خارجی ازدواج کنید، یک آپشن برای آوردن نامزد خود به ایالات متحده آمریکا بصورت ویزای غیر مهاجرتی برای ازدواج و زندگی در اینجا دارید.

 شما همینطور می توانید برای آوردن فرزندان مجرد نامزد خود به ایالات متحده آمریکا که سن آنها زیر ۲۱ سال است، از طریق همان تقاضای ویزا اقدام کنید.
شهروندان دائم قانونی (دارندگان گرین کارت) ممکن است برای ویزا های نامزدی فایل تشکیل دهند، اگرچه می توانند برای مهاجرت همسر جدید خود پس از ازدواج تقاضا کنند.


ویزای K1 ( ویزای نامزدی ) برای نامزد یک شهروند آمریکایی صادر می شود تا بتواند نامزد خود را برای ازدواج به آمریکا بیاورد.

شرایط دریافت ویزای K1 ( ویزای نامزدی ) :
1- درخواست کننده ویزا باید یک شهروند آمریکایی باشد .
2- هر دو از نظر قانونی مشکلی برای ازدواج کردن نداشته باشند .
3- فردی‌ که ملیت آمریکایی ندارد باید به هدف ازدواج وارد خاک آمریکا شود و باید در مدت ۹۰ روز این ازدواج صورت گیرد .
4- دو نفری که قصد ازدواج دارند باید در دو سال گذشته هم دیگر را به صورت حضوری و شخصا ملاقات کرده باشند .

برای این که این ازدواج قانونی باشد هر دو طرف باید به سن قانونی رسیده باشند و یا اگر طلاق گرفته اند ، باید تمام مراحل قانونی طلاق را انجام داده باشند و قانونا از همسر قبلی‌ خود جدا شده باشند . برای نمونه اگر یک شهروند آمریکایی با یک شهروند غیر آمریکایی ازدواج کند و همسر خود را به آمریکا آورده باشد و سپس در خارج از آمریکا درخواست طلاق داده باشد ، این باعث می شود که او نتواند به صورت قانونی با نامزدش ازدواج کند . تا زمانی که طلاق با همسر قبلی به صورت قانونی در آمریکا انجام شود . همچنین کسانی‌ که قصد ازدواج با خاله زاده ، عمه زاده ، عموزاده و یا دایی زاده خود را دارند ، قوانین ایالتی‌ و یا محل اقامت آنها ممکن است مانع برای گرفتن ویزای نامزادی باشد .

اداره مهاجرت ازدواجی را که در یک کشور و یا ایالت به صورت قانونی باشد را معمولاً می‌پذیرد . قصد ازدواج داشتن در ۹۰ روز الزامی است . ولی‌ هنگامی که نامزد شما وارد خاک آمریکا شود ، اگر ازدواج ظرف ۹۰ روز صورت نگیرد ، این بدان معنا نیست که آنها دیگر نمی توانند ازدواج کنند و یا ویزای خود را تغییر دهند . ولی‌ ویزای نامزدی آنها باطل خواهد شد . بهتر است که برای جلوگیری از هر نوع پیچیده گی ، ظرف ۹۰ روز ازدواج انجام شود .

برای شرط آشنا بودن و ملاقات در دو سال گذشته یک استثنا وجود دارد ، به این صورت که اگر درخواست کننده بتواند ثابت کند که عدم این کار به خاطر یک سری مشکلات مثل مشکلات فرهنگی ‌، اجتماعی ، آداب و یا رسوم بوده است، امکان لغو این شرط وجود دارد .

خلاصه فرآیند اعطای ویزا و ارسال پستی آن:
ویزای نوع K-1 یک ویزای موقت ایالات متحده امریکاست که تنها به منظور ازدواج در آمریکا صادر می شود. این ویزا، اجازه اقامت در آمریکا را بطور طولانی نمی دهد. شما ۹۰ روز زمان دارید تا پس از ورود نامزد خود به خاک آمریکا ازدواج کنید. در صورتیکه یکی از طرفین قصد تحصیل یا کار در آمریکا را داشته باشد، می بایستی یک درخواست دیگر برای او اعلام کنید یا وضعیت او را برای یک ساکن دائم (دارنده گرین کارت) تغییر دهید.

شرایط ویزای K-1:

تا زمان وقوع ازدواج، نامزد شما به عنوان یک غیر مهاجر در نظر گرفته می شود. نامزد شما ممکن است تنها یک مرتبه برای ویزای نامزدی وارد خاک کشور آمریکا شود. اگر نامزد شما پیش از ازدواج کشور را ترک کند بدون یک ویزای جدید نمی تواند مجدداً وارد آمریکا شود. اگر ازدواج طی زمان ۹۰ روز روی ندهد، یا نامزد شما با فرد دیگری ازدواج کنید (شهروند آمریکایی که درخواست را برای او پر نموده است)، نامزد شما لازم است آمریکا را ترک کند.
در صورتیکه نامزد شما قصد زندگی و کار دائم را در آمریکا دارد، می بایستی پس از ازدواج برای اقامت دائم درخواست و اقدام نماید (اگر نامزد شما پس از ازدواج مایل نیست یک شهروند دائم باشد، نامزد شما/همسر جدید شما باید خاک آمریکا را طی ۹۰ روز از پذیرش غیر مهاجرتی اولیه خود ترک کند).

عدم صلاحیت متقاضی برای ویزا:

شرایط و فعالیتهای خاص منجر به عدم صلاحیت متقاضی اخذ ویزا می گردد. مثالهایی در ذیل آورده شده است:

  • قاچاق مواد
  • اقامت بیش از حد مجاز در ویزای قبل
  • تعدد زوجین
  • حمایت در سرنگونی دولت
  • ارائه مدارک تقلبی

افسر کنسولی به متقاضی در مورد شرایط عدم صلاحیت برای ویزا، لغو عدم صلاحیت و عملکرد حذف ویزا اطلاع می دهد. به مقاله travel.state.Gov مراجعه کنید تا اطلاعات لیست جامع در مورد عدم صلاحیت متقاضی را بیابید.

مدت زمان مورد نیاز؟

مدت زمان در هر مورد متفاوت است و بستگی به شرایط آن دارد. در برخی افراد به دلیل آنکه متقاضی دستورالعمل ها را به دقت دنبال نمی کند یا اطلاعات ناقص ارائه می دهد، تاخیر ایجاد می شود. لازم است که آدرس و شماره تلفنهای صحیح ارائه شود. بعلاوه سفارت یا کنسولگری ممکن است نیاز به چک کردن شرایط امنیتی متقاضی داشته باشد. بررسی های امنیتی نیز زمان بر خواهند بود.

وضعیت دائم مشروط:

بعد از ازدواج، همسر جدید شما در ابتدا، اقامت دائم مشروط را برای دو سال دریافت می کند. اقامت دائم مشروط زمانی اعطا می شود که از زمان ازدواج کمتر از ۲ سال گذشته است. تفاوت بین اقامت مشروط و اقامت دائم غیر مشروط آن است که وضعیت اقامت غیردائم شما در ۲ سال از زمان اعطای آن، باطل می شود مگر آنکه با موفقیت طی تقاضای خود آنرا از حالت مشروط خارج کنید. به عنوان یک زوج جدید، بایستی هر چه سریعتر طی ۹۰ روز پیش از دومین سالگرد اعطای اقامت دائم مشروط به همسر خارجی شما از طریق فرم I-751 تشکیل فایل دهید.

مراحل آوردن نامزد خود به آمریکا از طریق ویزای K-1:گام اول- تشکیل فایل در USCIS از طرف نامزد خود
شما به عنوان یک شهروند آمریکایی، برای نامزد خارجی خود در اداره محلی خدمات مهاجرت و اقامت آمریکایی خود درخواست کنید (فرم I-129F)
نکته: شما نمی توانید این تقاضا را در سفارت، کنسولگری یا اداره مهاجرت آمریکا در خارج از کشور اعلام کنید.
راهنمایی: در عوض اینکه مدت طولانی پشت خط تماس با دفتر USCIS باشید، وقت مصاحبه را بصورت آنلاین از وب سایت USCIS بگیرید.
گام دوم- نامزد یک ویزا در کنسولگری آمریکا کشور محل زندگی خود می گیرد.
بعد از آنکه USCIS تقاضا را تایید نمود، درخواست را برای سفارت یا کنسولگری که نامزد شما برای ویزای غیر مهاجرتی K-1 اقدام خواهد نمود، ارسال می کند. به محض تایید، ویزا روی پاسپورت او الصاق می شود و آماده سفر به ایالات متحده آمریکا می گردد.
بعد از دریافت ویزای نامزدی چه کنیم؟
زمانیکه با موفقیت ویزای K-1 را دریافت نمودید، شما آماده ورود به آمریکا هستید. در ذیل اطلاعات و مراحلی فهرست شده اند که شما و نامزد تان باید پس از ورود به آمریکا طی کنید.
گام سوم- ورود به ایالات متحده آمریکا
پس از دریافت ویزای نامزدی، نامزد شما از طریق اداره مهاجرت آمریکا در فرودگاه ورودی وارد کشور می شود. افسر مهاجرت آمریکا به او دستورالعملهای در خصوص عملکرد در بدو ورود ارائه می دهد.
گام چهارم- نامزد شما می تواند برای کارت امنیت اجتماعی اقدام کند. مزیت های بسیاری برای داشتن کارت امنیت اجتماعی وجود دارد. یعنی همان کارت سوشیال سکوریتی نامبر
ساکن دائم ایالات متحده آمریکا نیاز به کد امنیت اجتماعی یا سوشیال سکوریتی نامبر دارد تا:
– بتواند در ایالات متحده آمریکا کار کند
– بیزینس با یک بانک یا موسسه مالی انجام دهد.
– مالیات را بپردازد
– برای اهداف دیگری که فهرست نشده اند
برای کسب اطلاعات بیشتر، به وب سایت امنیت اجتماعی مراجعه کنید.
گام پنجم- ازدواج
شرط اصلی ویزای K-1 ازدواج طرفین طی مدت ۹۰ روز از زمان ورود نامزد است.
گام ششم- اقدام جهت اقامت دائم (گرین کارت) بوسیله تشکیل پرونده برای تثبیت وضعیت
در صورتیکه هدف شما کار یا زندگی در امریکاست، پس از ازدواج، فرد می بایستی فرم I-485 پر کند تا به عنوان شهروند دائم ثبت شود یا وضعیت خود را در اداره USCIS منطقه اقامت خود در ایالات متحده تثبیت کند.
شما باید سوگندنامه حمایت- فرم I-864 -را در اداره USCIS برای تقاضای همسر خود مبنی بر تغییر وضعیت به یک شهروند دائم قانونی (LPR) پر کنید.
دو فرم ذیل را در نزدیکترین اداره USCIS تکمیل کنید.
–  فرم I-4885 – تقاضای ثبت نام برای اقامت دائم یا تثبیت وضعیت
–  فرم I-864 – سوگند نامه حمایت
گام هفتم- حذف شرایط وضعیت دائم برای همسر جدید شما
اقامت دائم که شما طی این ازدواج دریافت کرده اید مشروط است. بدین معنی که گرین کارت همسر شما طی ۲ سال باطل می شود. شما می بایستی تقاضای I-751 را پر کنید تا این وضعیت مشروط را حذف کنید.


نکات مهم راجع به ویزای ازدواج 🇺🇸🇺🇸🇺🇸

سوال و جواب

❓سوال: من با نامزدم   دوبی آشنا شدیم. او  شهروند آمریکاست و مسیحی. من اما مسیحی نیستم و تاجیک هستم.  ما خواستیم در دوبی ازدواج کنیم, و او میخواهد من بتوانم از طریق کارت سبز به آمریکا بیایم. اما به ما اجازه ازدواج ندادند. آیا میتوانیم در سفارت کشور تاجیکستان در دوبی ازدواج کنیم؟

ج: خیر. ازدواج شما  برای مهاجرت فقط وقتی قابل قبول است که با اجازه کشوری باشد که در خاک ان در لحظه قسم  ازدواج حضور دارید.  گرچه سفارت خاک ان سفارت محسوب یشود, ولی ازدواج شما از نظر اداره مهاجرت آمریکا قا بل قبول نخواهد بود

❓سوال: پس باید چه کار کنیم؟

ج. در کشور سوم ازدواج کنید

❓سوال: همسر من میخوا هد, حضانت ما لی من را برای  ویزای مهاجرت از طریق ازدواج بر عهده بگیرد. وی کار ندارد ولی حساب بانکی  دارد با وجه نقد, آیا میتوانیم از ان استفاده کنیم؟

ج.بله

❓سوال: آیاهمسربرای  حضا نت  ما لی  موظف است  اسم من را به ان حساب مشخص بانکی اضافه کند؟

ج.خیر

❓سوال: نامزدم سالها همسایه  ما در ایران بود. ما از بچه گی ایشان را میشناختیم. الان در امریکا است و شهروند آمریکا شده است. ۳ سال پیش دیدمش و از من خوا ستگا ری کرد, اما پدرم نپذیرفت. الان پدرم اجازه داده. آیا میتوانم با ویزای نامزدی به آمریکا بروم و ازدوا ج کنم؟

ج. برای ویزای نامزدی باید طی دو سال گذاشته حداقل یک با ر همدیگر را دیده باشید

❓سوال: آیا میتوانیم  با خطبه عاقد پشت تلفن ازدواج کنیم؟

ج.خیر

❓سوال: برای آمدن شما فکر میکنید بهتر است ازدواج کنیم یا نامزدی کافی است؟

ج.بسته به شرایط  پرونده شما دارد, با وکیل مشورت کنید

❓سوال: همسر من ملک در ایران دارد, آیا میتوانیم  به جای حضانت ملی در ویزای ازدواج استفاده کنیم؟

ج.خیر

❓سوال: آیا میتوانیم ملک شوهرم را فروخته و وجه را به آمریکا آورده و به جای حضانت ما لی برای ویزای مهاجرتی از طریق ازدواج من استفاده کنیم؟

ج.احتمالا بله

❓سوال: شوهرم شهروند آمریکاست, میخواهیم ملک اش را فروخته , وجه را به آمریکا آورده و برای حضانت ما لی استفاده کنیم.  آیا باید جواز اوفک  بگیریم؟

ج.بله. هم برای فروش ( قبل از فروش) و هم برای آوردن پول

❓سوال: این وجه چقدر باید باشد؟

ج.بسته به شرایط پرونده فرق میکند. و معمولا تنها وکیل پرونده میتواند اظهار نظر نزدیک به واقع در مورد این مساله داشته باشدامیدوارم اطلاعات فوق برای شما کامل و جالب بوده باشد - پویا منصفی تهرانی